Makroniwelacja terenu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
MarcusPower
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2012, 19:32

Makroniwelacja terenu

Post autor: MarcusPower »

Witam
mam do zrobienia makroniwelację terenu (około 8 ha)
Robił ktoś może już coś takiego w civilu?
Bardzo prosiłbym o pomoc w tej sprawie bo nie wiem jak zacząć

pozdrawiam
maslo9
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2012, 14:16

Re: Makroniwelacja terenu

Post autor: maslo9 »

Niwelacje w civilu to dość wdzięczny temat. Polecam opracowanie pierwszy projekt.
Ciężko podpowiedzieć jak zacząć bo nie wiadomo jakimi danymi dysponujesz.
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

Re: Makroniwelacja terenu

Post autor: andzinsan »

Witam,
Robiłem coś takiego.
Aktualnie pracuje nad dwoma takimi projektami, które wymagają najpierw niwelacji terenu.
Różnice wysokości 10m, skarpy nawet 30 stopni teren około 5ha drugi jakieś 3ha.
Civil daje fajne możliwości.
Co konkretnie chciałbyś wiedzieć?
Podstawa to pomiar geodezyjny - punkty i to jak najwięcej w dowolnej formie txt w dwg jakkolwiek.
Najlepiej byłoby gdybyś miał znajomego geodetę z GPS - szybko i od razu masz plik txt z setkami punktów-zależy od skomplikowania terenu.
Później to czysta przyjemność.
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
MarcusPower
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2012, 19:32

Re: Makroniwelacja terenu

Post autor: MarcusPower »

Witam
co do mojej makroniwelacji terenu to mam od geodety plik tekstowy w którym jest około 300 zmierzonych punktów.
zrobiłem z nich teren więc powierzchnię mam przygotowaną.
może krótko napiszę jak teren wygląda
są to w sumie cztery działki które przecina teren pod drogę. na działce jest kilka oczek wodnych które muszę zlikwidować i w dwóch miejscach zalegają torfy (do 2,0 m ppt) teren jest przeznaczony pod budynki przemysłowe. różnica między niektórymi rzędnymi wynosi nawet 15 m.
w civilu robię projekty drogowe więc mi to wychodzi i coś już tam o nim wiem. nie potrafię tylko zabrać się za makroniwelację. jak doprowadzić bilans robót ziemnych żeby wyszedł na 0. może jak udostępniłbyś mi projekt przykładowy to chociaż podpatrzyłbym co i jak - jeśli byłaby możliwość. jeśli nie to prosiłbym o kilka rad jak to zacząć
andzinsan
Posty: 28
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:15

Re: Makroniwelacja terenu

Post autor: andzinsan »

Witam,
Przykładowy plik chyba za dużo nie pomoże.
W sumie to co powiem wynika raczej z logicznego podejścia do tematu, a nie ze znajomości Civila.
Masz teren -OK, teraz tworzysz powierzchnie po usunięciu np tego torfu, humusu po prostu nasypów niebudowlanych,
(gdyby to było tylko zdjęcie warstwy wierzchniej 30cm po prostu obniżasz twój model terenu u Ciebie trochę więcej zabawy)
następnie tworzysz powierzchnie Projektowaną i porównujesz - tyle.
Teren projektowany to jakiś układ dróg z parkingami i zamodelowanie tego jest najbardziej "praco" i "czaso" chłonne.
Obliczenie robót ziemnych można zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze jak w drogach tzn. tworzysz linie trasowania
przez teren, tworzysz linie próbkowania i kroisz wszystkie powierzchnie, które stworzyłeś.
Drugi sposób to zrobienie jednej powierzchni projektowanej i zwykłe porównanie z terenem.
Największa sztuka jak widać to podejście do terenu projektowanego. Stworzenie go to jedno ale możliwość jego korekty to jest właśnie to na czym nam zależy,
aby mieć możliwość "optymalizacji" robót ziemnych. Raczej nie jest możliwe optymalizowanie automatyczne.
Ja modelując powierzchnie projektowaną korzystam z korytarzy, czasami jest ich 20 ale łatwo można je korygować przesuwając linie trasowania albo profil podłużny.
Oczywiście tworze sobie różne zespoły. Do tego linie charakterystyczne które czasem stwarzają problemy, ale łatwo można je edytować (rzędne) rzutując je na profile.
Wydaje mi się że korzystanie z samych linii charakterystycznych jest gorszym sposobem ze względu na możliwość późniejszej edycji wysokości.
Przy liniach charakterystycznych trzeba uważać na ich krzyżowanie się, jeżeli są w jednym obszarze w momencie kiedy się przecinają będą mieć w tym punkcie tą samą rzedną.
Chyba powinno wystarczyć
Pozdrawiam
Czyny NIEZAISTNIAŁE powodują katastrofalny brak następstw!
ODPOWIEDZ