obniżenie punktów o 2cm

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

obniżenie punktów o 2cm

Post autor: doradora »

cześć, mam problem, projektuję drogę o przekroju ulicznym ze ściekami przykrawężnikowymi, obniżonymi o 2cm (ale w modelu pominęłam ściek)
standardowo wpusty rozmieszczam za pomocą punktów, którym wysokości szczytuję z powierzchni topu korytarza
ponieważ w modelu pominęłam ściek, wszystkie moje wpusty są za wysoko
bardzo bym nie chciała przerabiać korytarza, ponieważ już się sypie (fatal errors i te sprawy)
nie chciałabym też ręcznie zmieniać opisów punktów po eksporcie, nie jest dużo tych wpustów, bo tylko 70, ale to jednak robota głupiego
i teraz pytania:
1. czy istnieje jakaś funkcja, którą mogłabym wpisać w opis punktu, żeby automatycznie wyświetlały mi się rzędne niższe o te 2cm?
2. czy mój sposób na wpusty (wstawianie punktów) jest na pewno optymalny? dzięki temu mogę odczytywać wysokości z powierzchni topu "z automatu" oraz bezproblemowo nanosić wpusty na profile, ale może macie jakiś lepszy sposób??

z góry dziękuję za jakiekolwiek zainteresowanie i odpowiedź :)

pozdrawiam, Dorota
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: macierzanka »

A w jaki sposób opisujesz wpusty? Ja wstawiam na planie etykietę odsunięcia zmodyfikowaną oczywiście na swoją modłę. W tej etykiecie wykorzystuję komponent "tekst odniesienia" i sczytuję rzędną z góry powierzchni korytarza z tym, że mam wstawione wyrażenie, żeby mi tą rzędna opisywał 1cm niżej. Można to obniżyć o ile sobie życzysz. Tylko nie wiem czy o to Ci chodzi :) O opis wpustu na planie?

pozdr.
Justyna
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: doradora »

rozmieszczasz wpusty etykietą odsunięcia od linii trasowania czy od jakiego obiektu? jak szczytujesz rzędną z góry korytarza? a jak potem nanosisz na profil?
ja rozmieszczam je najzwyklejszymi punktami civila i szczytuję je z z powierzchni utworzonej po górze korytarza, tak aby później móc je przenieść na profil funkcją Project Objects To Profile View
a jakie wyrażenie masz wstawione w etykietę, że opisuje rzędną o 1cm niżej? - może właśnie tego wyrażenia brakuje mi do szczęścia?
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: macierzanka »

Nie wiem czy potrafię tak wyjaśnić bez pokazania ;) ale : wpusty wstawiam na plan za pomocą bloku (bloki można rzutować na profil i tak wstawiam wpusty na profil, mam wyedytowaną etykietę rzutowania też tak aby mi opisywała rzędną wpustu), w miejscach wpustów wstawiam etykietę "odsunięcie" na linii trasowania, przesuwam etykietę w miejsce wpustu, tak żeby była umieszczona w zakresie powierzchni "góra korytarza". W edytorze stylu etykiety odsunięcia w zakładce układ dodałam komponent tekstu odniesienia. Komponenty tekstu odniesienia odwołują się do innych obiektów na rysunku, ja odwołuję się do powierzchni ("góra korytarza" z której sczytuję rzędną w punkcie w którym wstawiłam etykietę). Do tego utworzyłam swoje wyrażenie, tak żeby ta rzędna była obniżona.

Tworzenie wyrażenia: obszar narzędzi -> zakładka ustawienia-> kategoria Powierzchnia ->style opisów->rzędna punktu->wyrażenia. Domyślnie jest tam wyrażenie Rzędna, ja na tym bazowałam i stworzyłam swoje wyrażenie {Rzędna powierzchni}-0.02. To wyrażenie powinno się pojawić w edytorze stylu etykiety odsunięcia do wyboru w "zawartość".

Podobnie robię nowe wyrażenie do opisywania rzędnej na profilu.

Wstawiona etykieta z komponentem odniesienia wymaga we właściwościach wyboru danej cechy do której się odnosi, w tym przypadku powierzchni "góra korytarza".
Mam nadzieję, że cokolwiek rozjaśniłam..
pozdr.
Justyna
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: macierzanka »

Hmm wiesz co Dora, tak się w te moje tłumaczenia zakręciłam a ty jeśli wstawiasz punkty z rzednymi z powierzchni to mozesz je wszystkie na raz obniżyc o te 2 cm i już. Zmień tylko poziom odniesienia (w menu Punkty->Edytuj punkty->Rzędna odniesienia i wpisz -0.02, to wszystkie punkty powinno obniżyć o 2 cm.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: doradora »

macierzanka pisze:Hmm wiesz co Dora, tak się w te moje tłumaczenia zakręciłam a ty jeśli wstawiasz punkty z rzednymi z powierzchni to mozesz je wszystkie na raz obniżyc o te 2 cm i już. Zmień tylko poziom odniesienia (w menu Punkty->Edytuj punkty->Rzędna odniesienia i wpisz -0.02, to wszystkie punkty powinno obniżyć o 2 cm.
człowiek to się czasami sam tak zakręci, że nie jest w stanie zrobić najprostszej rzeczy :)
jasne, że o to mi chodziło! dziękuję!

a swoją drogą zrozumiałam jak wstawiasz swoje wpusty, nie wiem czy bym potrafiła to wszystko powtórzyć, ale w wolnej chwili spróbuję stworzyć sobie takie wyrażenie

pozdrawiam, Dorota
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: doradora »

ok, jednak bardzo mnie to frapowało i sprawdziłam
macierzanka pisze:stworzyłam swoje wyrażenie {Rzędna powierzchni}-0.02
tego elementu mi brakuje, powiedzmy, że mam rzędną 235,83, a chcę, żeby wyświetlała mi się rzędna 235,81
jak wpisuję {<[Surface Elevation(Um|P2|RN|AP|Sn|OF)]>}-0.02 to wyświetla mi się "{235,83}-0.02"
macierzanka
Posty: 37
Rejestracja: 17 gru 2010, 15:27
Lokalizacja: Białystok

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: macierzanka »

Bo to nie tu wpisujesz :) Musisz najpierw to wyrażenie stworzyć tak żeby je móc wybrać tam gdzie wybierasz Surface Elevation (ja mam polskiego civila więc u mnie to się nazywa Rzędna). Wejdź do obszar narzędzi -> zakładka ustawienia-> kategoria Powierzchnia ->style opisów->rzędna punktu->wyrażenia i zerknij jakie masz tam wyrażenie, masz jakieś?
Załączniki
wyrazenie.jpg
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: obniżenie punktów o 2cm

Post autor: doradora »

wow!
człowiek to się całe życie uczy
Dzięki!
teraz to ja mogę takie cuda wyczyniać, że hoho :)

stworzyłam sobie nowe wyrażenie w opisach punktów i działa jak należy, nic ręcznie nie muszę poprawiać
a jak się pochwalę koledze od InRoadsa, to mu mina zrzednie!

jeszcze raz dzięki!
ODPOWIEDZ