Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Luigi
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2012, 23:43

Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Post autor: Luigi »

Witam, otrzymałem zadanie na studiach aby obciążyć wieżę (wieża metalowa z prętów kratowych)jak w załączniku wiatrem z jednej ze stron wieży prowadzący kazał nam dodać "obciążenia ażurowe" nigdzie w robocie nie mogłem znaleźć takiej opcji. Bardzo proszę o pomoc aby dokończyć zadanie. Jak można to zrobić ?
Załączniki
CCF20130105_00001.jpg
siwiec2000
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2013, 11:20

Re: Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Post autor: siwiec2000 »

Cześć, też nie spotkałem się z obciążeniem ażurowym. Ja w swoim przypadku, gdy obliczałem wieżę zrobiłem to trochę na piechotę. Wiatr zebrałem ręcznie a następnie pomiędzy prętami utworzyłem okładziny, do których przyłożyłem oddziaływanie wiatru. Z tego co wcześniej wyczytałem wprowadzenie okładzin nie wprowadza dodatkowej sztywności, natomiast rozłożenie obciążenia na poszczególne pręty może się różnić niż w rzeczywistości.

Pozdrawiam
Luigi
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2012, 23:43

Re: Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Post autor: Luigi »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem chodzi o zrobienie okładzin pomiędzy każdymi sąsiednimi prętami w tym przypadku podział na małe trójkąty, czy może przyłożenie okładziny na jak największy element np. cała ściana boczna itp. ?
siwiec2000
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2013, 11:20

Re: Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Post autor: siwiec2000 »

Bardzo dobrze zrozumiałeś. To na jak małe elementy podzielisz zależy już tylko od Ciebie. Wiadomo im więcej podziałów, tym charakterystyka obciążenia wiatrem będzie bardziej wiarygodna. Wiatr oddziałuję na każdy pręt, a nie na wybrane. Jednak z drugiej strony jeżeli zależy Ci na otrzymaniu reakcji podpory, lub siły w pasie takie uproszczenie jak stworzenie okładziny pomiędzy pasami wydaje mi się, że jest do przyjęcia. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie, polecam stworzenie modelu dla różnych podziałów i porównanie wyników.
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

warto może dodać, że przy obciążeniu okładzinami, program umożliwia wybór prętów, które mają brać udział w rozkładzie obciążenia.
arekm
Luigi
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2012, 23:43

Re: Obciążenie wiatrem wieży metalowej z prętów kratowych.

Post autor: Luigi »

Dziękuje za odpowiedź problem rozwiązałem dodając odpowiednio przeliczone obciążenie jednorodne do prętów dwa przypadki pod kątem 90 stopni na jeden bok i pod kątem 45 stopni na dwa sąsiednie boki. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ