skarpy a stabilność programu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

skarpy a stabilność programu

Post autor: doradora »

cześć, mam pytanie, czy tylko mnie się sypie civil podczas skarpowania, czy to jest jakiś błąd producenta?
np. mam teren istniejący (powierzchnię) stworzony z punktów od geodety, tworzę linię charakterystyczną po obrysie budynku (bloku mieszkalnego) jest ona mocno powyginana, ale za to o jednej wysokości, używam funkcji "grading"
i mam następujące przypadki (wystęujące losowo):
- skarpa tworzy się idealnie - natychmiast
- skarpa w ogóle się nie tworzy - program nawet na moment się nie zamyśla
- pojawia się jakiś dziwny obiekt na początku linii trasowania - jakby linia z chwytakiem w postaci rombu - nic się nie da z nią zrobić
- program zamyśla się na nieskończenie długo, po kilku minutach wymuszam zamknięcie - oczywiście bez efektów
- fatal error

najbardziej lubię tą ostatnią reakcję, jest boska... najgorsze jest to, że budynków jest 11, wszystkie mają zjazdy do garaży i inne nieregularne elementy do poskarpowania
co robię źle?

myślałam nad tym, żeby puścić linię trasowania i stworzyć zespół z jednego elementu - "dotnij do powierzchni", ale obrysy budynków są za skomplikowanie i korytarz sobie nie radzi z kątami wewnętrznymi 90st. :/
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: gosc »

Sprawdź, czy rysunek nie jest uszkodzony w jakiś sposób - polecenie "_audit". Tworzenie skarp działa losowo, czasami wywala program, czasami działa bez problemów, więc może plik jest niestabilny i zawiera uszkodzone elementy.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: doradora »

gosc pisze:Sprawdź, czy rysunek nie jest uszkodzony w jakiś sposób - polecenie "_audit". Tworzenie skarp działa losowo, czasami wywala program, czasami działa bez problemów, więc może plik jest niestabilny i zawiera uszkodzone elementy.
czyli to wina programu, że skarpy się robią losowo? nie moja?
gosc
Posty: 122
Rejestracja: 20 wrz 2006, 08:20
Kontaktowanie:

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: gosc »

doradora pisze:czyli to wina programu, że skarpy się robią losowo? nie moja?
Raczej to może być uszkodzony plik, który powoduje, że polecenie działa losowo. Sprawdź poleceniem "_audit" i napraw błędy w pliku.
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: doradora »

robiłam i audit i recover przy otwieraniu i zero błędów, a skarpy jak nie działały tak nie dzałają :)
maaciej_88
Posty: 7
Rejestracja: 23 gru 2012, 15:57

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: maaciej_88 »

Hej! czy istnieje możliwość utworzenia skarpy na podstawie linii trasowania np. w jakimś odsunięciu od tej linii...? Próbowałem zrobić to tak że:
1) tworzę linie charakterystyczną
2) określam rzędne i spadki mnie interesujące
3) tworze skarpę na podstawie linii charakterystycznej
i w tym momencie nic sie nie dzieje... nic sie nie pojawia...
Gdzie robie błąd? :)
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: doradora »

istnieje taka możliwość i w zasadzie to co napisałeś powinno działać, więc to, że się nic nie pojawia to może być nie błąd Twój, tylko civila...
ale może po kolei opiszę kroki, a nóż o czymś zapomniałeś:
wersja 1:
a. masz jakąś powierzchnię
b. tworzysz linię trasowania
c. tworzysz profil
d. tworzysz linię charakterystyczną na podstawie linii trasowania (taką funkcją)
e. poleceniem "skarpa" tworzysz skarpę, musisz wybrać tą samą "site" (brakuje mi polskiego odpowiednika - pracuję na wersji ang.), w której znajduje się linia charakterystyczna

wersja 2:
a-c. to samo
d. tworzysz korytarz
e. karzesz się odpowiedniemu podzespołowi dociąć do powierzchni
f. na ostatniej zakładce właściwości profilu wybierasz linie charakterystyczne profilu pomiędzy którymi ma wrysować "kreskowanie" skarpy

z moich obserwacji wynika, że skarpy tworzone na podstawie korytarza mniej się sypią, ale wiadomo, nie każdą rzecz można "objechać" korytarzem
a!
i jeśli już jakiś czas pracujesz na danym pliku, to zaprzyjaźnij się z funkcjami "audit" i "recover..."
i z funkcją "export", bo skarpa, która działała jeszcze wczoraj może dziś już nie działać, nie istnieć, fatal error, albo coś :)
maaciej_88
Posty: 7
Rejestracja: 23 gru 2012, 15:57

Re: skarpy a stabilność programu

Post autor: maaciej_88 »

Faktycznie wszystko robiłem tak jak opisywałem... Dziś dla odmiany działa... ;) dziękuję za pomoc ;)
ODPOWIEDZ