Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
conderus
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2013, 09:55

Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: conderus »

Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić,zrobiłem widoczny na obrazku stożek z ściętym czubkiem,jego powierzchnia jest podzielona na dwie części.Chciałbym żeby w poziomie po linii podstawy tej mniejszej części na powierzchni znajdował się tekst na całych 360 stopniach.

Próbowałem to zrobić na płaszczyźnie stycznej do tej powierzchni,tekst na szkicu przylega do linii rzutowania tej okrągłej podstawy.Robię to przez wypukłość,i niestety tekst zjeżdża w dół jak widać.Działa to jeśli nie zwijam tekstu do powierzchni,ale wtedy jest błąd bo profil wystaję poza obręb bryły.Pozdrawiam.
Załączniki
3.png
3.png (24.37 KiB) Przejrzano 10196 razy
1.png
(17.12 KiB) Nie pobierany
Gex61
Posty: 13
Rejestracja: 23 lip 2013, 11:59

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: Gex61 »

Witaj
Zrobiłem płaszczyznę styczną do powierzchni.
Stworzyłem tekst (jedna litera) na linii podziału.
Zastosowałem wypukłość z zawijaniem do płaszczyzny.
Następnie zastosowałem szyk kołowy tej litery wskazując na oś stożka.


Nie wiem czy o to Ci chodziło ale może jakoś pomogłem, nakierowałem na drogę do rozwiązania problemu.
Pozdrawiam

Osiągnąłem taki efekt:
Załączniki
Obraz.JPG
conderus
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2013, 09:55

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: conderus »

Dziękuje za zainsteresowanie.

O właśnie taki efekt mi chodzi,niestety u mnie się to nie sprawdzi,bo ta litera X była dla przykładu,a to ma być cały napis który jest takiej wielkości i długości ,że rozkłada się na całym obwodzie od początku do końca na 360 stopniach i tym sposobem się to nie uda.
Gex61
Posty: 13
Rejestracja: 23 lip 2013, 11:59

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: Gex61 »

Witam!
Nurtował mnie ten problem.... Po wielu próbach doszedłem do efektu który zamieściłem poniżej. Niestety został problem wyciągnięcia tego profilu... Nie wiem czemu wyciągnięcia prostego nie da się zastosować.
Pozdrawiam
Załączniki
Obraz.JPG
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: Tomasz85 »

Cześć może coś takiego było by satysfakcjonujące. Proponuję w module konstrukcji blachowej to wykonać.
1.JPG
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: Tomasz85 »

Po obróbce wyglądało by to tak:
2.JPG
Gex61
Posty: 13
Rejestracja: 23 lip 2013, 11:59

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: Gex61 »

Zastosowałeś rozwinięcie powierzchni i na tym naszkicowałeś tekst wyrównany do geometrii, tak?
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Problem z wypukłością na wyciągnieciu złożonym.

Post autor: Tomasz85 »

Profilowanie rolkowe+szkic na rozwinięciu z tekstem po łuku odpowiednio wyrównany + ponowne zawinięcie + zamknięcie bryły i rozdarcia aby wyglądało jak ścięty stożek.
ODPOWIEDZ