gestosc i widocznosc , rzednych w pasmach profilu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

gestosc i widocznosc , rzednych w pasmach profilu

Post autor: Karol »

witam . mam pytanie do forumowiczow , czy udalo sie komus dojsc do tego , w jaki sposob uzyskac na pasmach efekt , aby opisy\etykiety sie nie nakladaly .
ponadto program pobierajac dane z terenu , do generowania pasm , zageszcza generowanie pikiet , lub rzednych na luku i krzywej przejsciowej.

Czy istnieje jakis parametr , ktory determinuje jak gesto maja sie pojawiac te etykiety ???, lub czy mozna to gdzies poprostu ustawic ?

prosze o pomoc
Załączniki
bez tytułu.GIF
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

Miałem podobny problem i niestety nie udało mi się "rozrzedzić" opisów. Prawdę mówiąc nie wgryzałem się w to za bardzo, bo stwierdziłem, że najważniejsze są pikiety w punktach charakterystycznych niwelety.
Zrobiłem sobie szablon, gdzie opisy wysokościowe i inne pojawiają się tylko w tych punktach (PŁ, KŁ, punkt załamania, początek i koniec opracownia).
Missa_Solemnis
Posty: 13
Rejestracja: 19 cze 2006, 08:15

Post autor: Missa_Solemnis »

Wygładzanie
To ustawienie dotyczy tylko etykiet punktów geometrii pionowej leżących na obszarze zajmowanym przez pasma danych profili. Punkty geometrii pionowej lub punkty zmiany nachylenia leżące bliżej niż podany współczynnik wygładzania są usuwane, co poprawia czytelność pozostałych etykiet. Należy wpisać liczbę dodatnią, aby określić odległość pomijania etykiet.

czy aby ten współczynnik nie powinien zadziałać?
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

hej dziekuje za szybka odpowiedz .. zaraz sprawdze parametr wygladzania
a co do wypowiedzi Edit-a , to owszem te punkty sa najistotniejsze :)
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

Jeśli uda się Tobie zrobić coś z tym wygładzaniem, to proszę opisz.

Ja próbowałem i nic nie daje - chyba, że nie to wygładzani wprowadzałem, tj. zrobiłem edycję pasma i tam w podsumowaniu - szczegółach pasma, wprowadzałem różne liczby, od 1 do 1000000000000. Niestety nic nie zadziałało.

Prawdę mówiąc nie mam też za bardzo pojęcia co to zmienia? Co oznaczają wprowadzane parametry liczbowe? Jaką to jest jednostką mierzone?
Może szanowna Missa_Solemnis coś o tym opowie? :)
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

wszystko gra :)) to WYGŁADZANIE ustawia sie w tym oknie gdzie dodajemy poszczegolne pasma

kolejne pytanie sie nasuwa .......
jak juz wiemy jak zrobic aby profil wygladal jak nalezy....
Czy da sie podobny efekt uzyskac na przekrojach poprzecznych ???
tam niema tej opcji wygladzania , moze to sie jakos inaczej ustawia ..

Missa ,edit , macie moze gg ?? w razie czego moglibysmy sie konsultowac .
pozdrawiam wszystkich
mgl
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2007, 08:32
Lokalizacja: Legnica/Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: mgl »

Z tym można sobie poradzić, a czy ktoś ma może sposób na czytelność wartości znajdujących się na końcu pasma? Domyślnie są one "przekreślone" przez obramowanie pasma, co wygląda co najmniej nieładnie...
Missa_Solemnis
Posty: 13
Rejestracja: 19 cze 2006, 08:15

Post autor: Missa_Solemnis »

missa nie podpowie bo napisala ze to "powinno" dzialac ...wg opisu
missa robila to samo z tym wspolczynnikiem i miala takie same efekty
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

ooooooo ... widzę, że Missa się wścieka!!! :)
Nie chodziło mi jak zrobić to wygładzanie, tylko w jakich to jednostkach, tzn. co oznacza gdy wpiszę 1, a co gdy 10
edit
Posty: 102
Rejestracja: 02 gru 2006, 12:17

Post autor: edit »

mgl - ja odsunięcie zrobiłem tak:

- edycja pasma
- pikiety główne - skomponuj etykietę
- nazwa składnika "rzędna profilu"
- oddsunięcie ...

i tutaj wpisujesz odsunięcie od znacznika
Missa_Solemnis
Posty: 13
Rejestracja: 19 cze 2006, 08:15

Post autor: Missa_Solemnis »

jedyna rzecz jaka mnie rozwsciecza to pierdołowatość tego softu czasem. :oops: :oops: :oops:
mgl
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2007, 08:32
Lokalizacja: Legnica/Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: mgl »

Pierdołowatość - święte słowa :roll:
Odsunięcie znacznika nie zawsze pomoże, bo pikiety główne nie wypadają za każdym razem na końcach pasma. Rozwiązałem to w inny sposób, a mianowicie wstawiłem do etykiet pionowe linie drukowane "na biało" zakrywające odpowiedni odcinek granicy pasma. Czyli prowizorka, ale działa 8)
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

heh niebrdzo moge zrozumiec o co chodzi z tymi liniami :/
mgl
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2007, 08:32
Lokalizacja: Legnica/Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: mgl »

Dodałem do etykiety składnik w postaci linii (edytuj styl pasma->szczegóły pasma->skomponuj etykietę), która "przekreśla" tekst etykiety, ale jest pod nim (kolejność wyświetlania komponentów). Linia ma ustawiony kolor, który na wydruku nie będzie widoczny, a więc "zasłania" obramowanie pasma tam gdzie etykieta znajduje się w skrajnych punktach profilu.
Zamiast linii można wstawić blok (np. solid) o odpowiedniej szerokości.
Kombinacja okropna, ale działa...
Załączniki
001.GIF
001.GIF (8.94 KiB) Przejrzano 6726 razy
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

to samo mozna zrobic , przy pomocy maskowania tla tekstu ..
inny sposob , chyba ten sam efekt
najlepiej gdyby .. odgornie bylo ustawione , ze etykieta na p[oczatku i koncu pasma byla by przesunieta lekko , ale tego juz niestety automatycznie sie nie zrobi
ODPOWIEDZ