Problem z łukami w liniach trasowania / odsunięcie

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
Mariusz K.
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2007, 23:53
Lokalizacja: Sosnowiec

Problem z łukami w liniach trasowania / odsunięcie

Post autor: Mariusz K. »

Po odsunięciu lini trasowania za pomocą polecenia odsuń (offset) - tworząc w ten sposób polilinie - elementy łukowe (po odsunięciu) zamieniane są na proste łączące początek z końcem łuku. Z Krzywymi przejściowymi (klotoidy) nie ma żadnych problemów pomimo iż są to elementy znacznie bardziej skomplikowane. Problem ścinania łuków występuje rónież przy tworzniu działek między liniami trasowania oraz tworzeniu korytarzy. Czy ktoś zna może przyczynę występowania tego problemu?

Dziękuje i pozdrawiam
mgl
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2007, 08:32
Lokalizacja: Legnica/Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: mgl »

U mnie ten problem nie występuje.
Im więcej zmian wprowadza się w jednym pliku, tym coraz więcej takich kwiatków się pojawia. Czasem pomaga recovery...
Mariusz K.
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2007, 23:53
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Mariusz K. »

Może nie wystarczająco opisałem problem. Pracuję na wersji 2007 i na wszystkich 3 stanowiskach na których przyszło mi pracować problem jest ten sam. Dotyczy on przypadku kiedy mamy między styczne wpisany łuk kołowy z krzywymi przejściowymi. Z samym łukiem i prostymi problemu nie ma, lecz gdy tylko dodamy krzywe łuki po odsunięciu zaraz ulegają ścięciu. Dołączam plik który obrazuje sytuację.
Aha i długi czas edycji, modyfikacji pliku nie ma z tym nic wspólnego. Problem występuje na samym wstępie zaraz po instalacji ;]
Załączniki
Odsuniecie.png
(11.01 KiB) Pobrany 229 razy
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

a czy sa zainstalowane wszystkie aktualne poprawki ???
(patche)
Mariusz K.
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2007, 23:53
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Mariusz K. »

Tak, service pack 3. Czy możecie narysować u siebie taką linie trasowania (prosta - krzywa - łuk - krzywa - prosta) i napisać czy występuje u was taka sytuacja opisywana przeze mnie?
mgl
Posty: 12
Rejestracja: 30 mar 2007, 08:32
Lokalizacja: Legnica/Wrocław/Jelenia Góra

Post autor: mgl »

Potwierdzam, po odsunięciu łuk się wyprostowuje...
Dałem Edycja polilinii -> Krzywa i z prostego odcinka zrobił się łuk (a właściwie dwa styczne o tych samych promieniach :shock: ).
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

jesli nie potrzebujesz .. zbyt wielkiej dokladnosci , (idealnej krzywizny)
mona sie pokusic o wyeksportowanie krawedzi utworzonego korytarza , bedzie co prawda to linia lamana , ale mozna ustalic w jakim stopniu ma odzwierciedlac krzywa .zawsze to lepiej . pozdrawiam
Mariusz K.
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2007, 23:53
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Mariusz K. »

Problem w tym że potrzebna jest właśnie dokładność. To wszystko rzutuje później na plan i poprzeczki. Mgl miał dobry pomysł z tym że różnice szerokości dochodzą do kilku, a czasem nawet kilkunastu cm więc ten sposób też odpada. Nie pozostaje chyba nic innego jak tylko ręczne narysowanie samego łuku po lini trasowanie i jesgo odsunięcie ;|
Teraz o tym dlaczego jest to takie istotne. W przypadku gdy prowadzimy remont czy przebudowę drogi musimy zaprojektować jej geometrię, a odsuwając linię trasowania możemy szybko sprawdzić czy np. nie odbiegamy od istniejącego przebiegu.
Dzięki i pozdrawiam
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

mozesz zagescic probkowanie korytarza na luku np ... co 1 m.. :)
jesli potrzebna wieksza dokladnosc ... mozna co minimetr :/ ale to juz przegiecie.
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Podobno problem ten pojawił sie po zainstalowaniu SP 3. Na forum autodesku radzili aby go odinstalować. Nie sprawdzałem czy to skutkuje.
Radze sobie z tym tak: przerysowuje łuk "ręcznie" u odsuwam offsetem. Później z właściwej plinii wycinam "wyprostowany" łuk i wklejam odsunięty. Może trochę to trwa ale przy odrobinie wprawy nie jest aż tak złe.
________
_barteK_
s1016
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2006, 13:09

Post autor: s1016 »

może prosciej narysować polilinie, zrobić odsunięcie i potem zrobić z niej linię trasowania
Karol
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2007, 09:03

Post autor: Karol »

.. ok . a jak sie zmienia parametr dla kp po odsunieciu ??
bo luk to wiadomo ze promien + wartosc odsuniecia
.. reasumujac .. trzeba kombinowac ..

btw . jakies wzmianki kiedy 2008 pl ??
Mariusz K.
Posty: 24
Rejestracja: 23 kwie 2007, 23:53
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Mariusz K. »

Też sobie radzę Bartku w ten sposób. Mam nadzieję że w 2008 nie będzie występował ten problem. A swoją drogą jeśli by ktoś instalował civila to mógłby sprawdzić tak przy okazji przed zainstalowaniem SP3.

Jeśli chodzi o parametr krzywej to nijak się on ma. Tworząc linie krawędziowe to właśnie krzywe (zlepek łuków po odsunięciu) usuwa się i łączy "dowolną spiralą" wcześniej uzyskany łuk i prostą. Oczywiście zaraz mi ktoś napisze że szerokość sobie określi w parametrach podzespołu. Owszem ale nie w przypadku poszerzeń. Metoda sprawdzona. Krzywe różnią się dokładnie o współczynnik proporcjonalności (tablice mieczysława lipińskiego)
Tak na marginesie to największa zabawa jest z biklotoidami. Ich należy się wystrzegać bowiem civil nie wystarcza i należy sięgnąć po wspomniane tablice.
BarteK
Posty: 34
Rejestracja: 09 sty 2006, 19:27

Post autor: BarteK »

Mariusz K. pisze: <ciach> Mam nadzieję że w 2008 nie będzie występował ten problem. <ciach>
cały Civil 3D to jedna wielka nadzieja...
Może w następnej wersji, to czy tamto poprawią...
Nie naprawili...
Szkoda, może następnym razem...
Oj zmienili kolor ikonek... szkoda ze część z nich nie działa tak jak powinna...
Może naprawią w następnej wersji...

Na szczęście na tą nadzieję mam wykupioną subskrypcje.. pytanie tylko czy ja przedłużę...

BTW w 2008 kolorem przewodnim jest czerwony?... zielony chociaż uspokajał, a ten kolor tylko bardziej........ może naprawią to w 2009... ;)
________
_barteK_
jendrek.gd
Posty: 20
Rejestracja: 09 lis 2006, 08:03

Post autor: jendrek.gd »

Czyli poszerzenia na łukach to lipa, trzeba recznie kombinować odsunięcia. A co wstawiacie jako klotoidę i w jaki sposób?
ODPOWIEDZ