modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
pencil
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2012, 15:03

modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: pencil »

Witajcie,
zwykle, kiedy mam do czynienia z dachem stromym docieplonym w strefie poddasza użytkowego od spodu krokwi, modeluję do dwoma dachami: dachem o grubości krokwi wraz z warstwami wykończeniowymi zewnętrznymi oraz drugim, o grubości docieplenia od spodu krokwi wraz z poszyciem z płyt G-K. Zamiennie, można ten drugi dach zamodelować jako podbitkę. Chodzi o to, że nie daję ocieplenia w strefie strychu nieużytkowego, więc nie da się załatwić tego jednym dachem. Problem w tym, że okna dachowe wycinają tylko jeden dach - ten, do którego je wstawiam. Proszę, zobaczcie sami w załączniku. Można wyciąć otwór w dolnym dachu narzędziem "otwór pionowy" lub "otwór w powierzchni", ale nie do końca jest to to, o co mi chodzi.
Nie wiem, czy moim błędem jest modelowanie dachu z dwóch elementów, czy też należałoby coś zmienić w rodzinie okna?
Ponadto, jeśli modeluję więźbę w Tools4Revit, muszę wstawić kolejny dach, tym razem o grubości konstrukcji (krokwi). Jakby troszkę tych dachów za dużo...
Jakie Wy macie sposoby na podobne zagadnienia? Można to zrobić lepiej i prościej?
Z góry dzięki za wszystkie posty!
Załączniki
Dach stromy.png
Pozdrawiam :)
pencil
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2012, 15:03

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: pencil »

Ale banał z tym oknem dachowym, już wiem: przecież wystarczy edytować wyciąganie w rodzinie okna :roll:
Jednak wciąż jest pewna upierdliwość z wycinaniem lukarn w każdym dachu z osobna...
Więc moje pytanie wciąż aktualne: jest lepszy sposób?
Załączniki
Dach stromy 1.png
Pozdrawiam :)
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: qn »

Ciekawe, bo również myślałem o tym, żeby popytać na forum jak rozwiązywane są przez Was dachy.
Dotychczas robiłem tak:
1. pierwszy dach to pokrycie, (deskowanie, łaty, kontrłaty, dachówka)
2. pod tym robiłem konstrukcję, belkami własnej produkcji
3. drugi dach, tylko w obrębie wnętrza, to ocieplenie w grubości konstrukcji i pod konstrukcją.
Wydawało mi się, że metoda jest dość prosta i skuteczna. Z oknem połaciowym poradziłem sobie jak wyżej.
I przy prostych dachach pewnie bym się tego trzymał. Niestety, gdy pojawiły się lukarny w większej ilości, do tego brak ocieplenia w obrębie poddasza nieużytkowego, jakieś różnice w wysokościach i inne utrudnienia, stwierdziłem że to się robi zbyt skomplikowane.
Ostatecznie, ostatnio nie modelowałem warstw ocieplenia, tylko dorysowałem na płasko na przekrojach. Mało to revitowe rozwiązanie, ale stwierdziłem że zbyt dużo czasu tracę na modelowanie dwóch dachów, z czego ocieplenie było tak skomplikowane, że co chwila coś się chrzaniło.

Ciekawy jestem jakie są Wasze metody?
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: AndrzejZ »

Drodzy.
Też tak kiedyś kombinowałem. Teraz praktykuję metodę z wieloma typami dachów, ale nie nakładanymi na siebie, tylko zestawianymi obrysami wg zasady - zawsze jeden dach nad przekrytą przestrzenią. Roboty właściwie tyle samo tylko problemów mniej. Nad ścianami zewnętrznymi nakładam obrysy dachu okapu i dachu nad domem by obrysy zawsze zawierały "pod sobą" warstwę nośną ściany zewnętrznej.
Załączniki
Zrzut ekranu 2014-05-09 18.17.57.png
Krsytian1
Posty: 55
Rejestracja: 09 lut 2014, 20:22

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: Krsytian1 »

A czy część dachu poza licem ściany zewnętrznej jest w tym przypadku takim samym obrysem jak dach nad kubaturą tylko większym tylko z wycięciem pionowym?
Jak w takim przypadku wymodelować zagięcie dachu ponieważ krawędzie (np. koszowe) się nie zgrywają - a jest to na pewno trudne do osiągnięcia.
Z góry dzięki
K
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: AndrzejZ »

Okap dachu jest kolejnym typem dachu z dużą dziurą w środku. Posiada dwa obrysy - wewnętrzny i zewnętrzny. Spadek definiują krawędzie zewnętrznego obrysu. Nie korzystam z wycięć pionowych w dachu bo obrys który miałbym narysować by powstało wycięcie rysuję w dachu - prościej, szybciej. Krawędzie koszowe tworzą się same. Na przekroju trzeba ręcznie zgrać dachy wysokościami. W trudnych miejscach czasami korzystam z krawędzi definiującej spadek o ujemnej wartości np. od kalenicy w dół.
Załączniki
Zrzut ekranu 2014-06-02 09.35.44.png
Krsytian1
Posty: 55
Rejestracja: 09 lut 2014, 20:22

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: Krsytian1 »

Nie działa to kiedy spotykają się ze sobą połacie o odmiennym nachyleniu - w moim przypadku 30st i 25st.
Wtedy ciężko trafić z krawędziami dachów. Chyba, że znacie jakiś magiczny sposób.
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: AndrzejZ »

Magicznych sposobów nie ma za to czeka Cię trochę więcej pracy. Dach "okapowy" zrób jeden - wyznaczy ci on kierunki krawędzi koszowych. Potem każdy dach z innym spadkiem niestety musisz rysować oddzielnie obrys prowadząc wg kierunków wytyczonych przez dach okapowy. Wszystko powinno się udać.
Krsytian1
Posty: 55
Rejestracja: 09 lut 2014, 20:22

Re: modelowanie dachu stromego - Wasze sposoby

Post autor: Krsytian1 »

Udało się. Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ